Znáte pravidlo 80/20? Možná Paretovo pravidlo znáte a pomáhá vám v práci i osobním životě. Možná jen tušíte k čemu je dobré. Nebo jste o něm nikdy neslyšeli. A to by byla škoda. Protože takzvané “pravidlo nerovnováhy” se týká většiny věcí, které děláte. Když ho začnete používat, pomůže vám zlepšit pracovní i soukromý život. Jako spousta chytrých věcí, je v podstatě velmi jednoduché.
Pravidlo 80/20 říká, že v jakékoli oblasti lidského jednání bývají některé věci mnohem důležitější než jiné. Nebo také, že 80 % důsledků pramení z 20 % příčin. Většina z nás má podvědomě pocit, že vše je rozloženo rovnoměrně. Máme pak pocit, že všechny věci jsou stejně důležité. Empirická pozorování naopak dokazují, že svět není rovnovážný a příčina a následek jsou jen zřídka spojeny stejně. Jde o takzvané pravidlo nerovnováhy, které platí v jakémkoli systému.
Tento princip objevil přibližně roku 1897 italský makroekonom a sociolog Vilfredo Pareto. Při svém výzkumu zjistil, že 80 % pozemků tehdejší Itálie vlastní 20 % obyvatel. Zkoumal tuto zákonitost i v dalších zemích a ostatních oblastech života, a pochopil, že nerovnováha v přibližném poměru 80/20 se opakuje všude.
Vilfredo Pareto se narodil v aristokratické rodině. Šlechtický titul, který zdědil po rodičích, však nikdy nevyužil. Změnil svůj životní styl a vzal si chudou ruskou dívku. Kolem roku 1900 začal měnit i své politické vnímání světa. Svoje pravidlo nerovnováhy převedl na “Teorii elit”. Podle ní není ve společnosti rovnoměrně rozložena inteligence ani schopnosti a veškerá moc by se měla soustředit do rukou 20 % těch nejlepších. Tato teorie se velmi hodila pro ideologii právě k moci nastupujícího Benita Mussoliniho. Paretovi byl na sklonku života udělen titul “senátora království” v Mussoliniho vládě. Zemřel poté, co se fašisté chopili moci, takže nestačil zaujmout k novému režimu stanovisko.
Pravidlo 80/20, možná právě pro svoje ideologické souvislosti, na nějakou dobu zmizelo v zapomnění. Až po druhé světové válce ho znovu oživil rumunský guru kvality, americký inženýr narozený v Rumunsku Joseph Moses Juran. V roce 1951 napsal knihu o řízení jakosti, která velmi názorně popisovala pravidlo 80/20. Juran ho poprvé nazval Paretovým pravidlem, a napadlo ho využít k odstranění nedostatků spotřebního a průmyslového zboží.
V Americe o jeho teorie zájem nebyl. Proto v roce 1953 odjel na pozvání do Japonska. Tam spolupracoval s několika místními společnostmi, a s pomocí pravidla 80/20 se mu podařilo zvýšit kvalitu jejich produktů. Až v roce 1970, kdy japonské trhy začaly ohrožovat americký průmysl, ho začali i na Západě respektovat. Vrátil se do Ameriky, a pomohl mnoha firmám zvýšit kvalitu jejich produkce. Paretovo pravidlo se stalo základem této celosvětové revoluce jakosti.
První americkou firmou, která úspěšně použila pravidlo 80/20 byla společnost IBM. Zjistili, že 80 % počítačového času je vynaloženo na přibližně 20 % operačního kódu. Podle tohoto zjištění pak přepsali operační software tak, aby těch 20 % bylo lépe přístupných, a jeho užívání pro zákazníky jednodušší. Počítače IBM se v té době staly efektivnější a rychlejší, než počítače konkurenčních firem.
Pro další příklady nemusíme chodit daleko. Paretovo pravidlo funguje ve všech oblastech lidského života. Jak v byznysu, tak ve společnosti i soukromém životě. Sám Pareto svůj objev potvrdil, když zjistil, že 80 % hrášků z jeho zahrady je z 20 % všech lusků.
20 % produktů je zdrojem 80 % zisku.
80 % zmetků vzniká na základě 20 % výrobních operací.
20 % zločinců má na svědomí 80 % trestných činů.
20 % řidičů způsobí 80 % dopravních nehod.
20 % těch, kteří uzavřou manželství činí 80 % v rozvodových statistikách (uzavírají manželství opakovaně a opakovaně se rozvádějí).
20 % relaxačních činností vám přinese 80 % odpočinku.
20 % podlahové krytiny ponese 80 % celkové zátěže.
Vyzkoušejte zavést pravidlo 80/20 do svého života. Naučí vás pochopit, co je ve vašem životě důležité, čemu máte věnovat nejvíce času.
Zaměřte se na to, co vám přináší výjimečnou produktivitu, nezvyšujte průměrné úsilí.
Neprocházejte celou cestou, hledejte zkratku.
Nesnažte se zvládnout vše, vybírejte si.
Snažte se o dokonalost jen v několika málo věcech, ne být průměrní ve všem.
Přenechávejte co nejvíce činností jiným, využívejte odborníky.
Dělejte jen to, v čem jste nejlepší.
ZdrojPři přípravě projektu nezapomeňte na to, že 80 % cílů projektu dosáhnete 20 % klíčových aktivit.
Nemůžete být všude. Pokud ale budete hlídat 20 % nejdůležitějších aktivit, budete mít pod kontrolou 80 % projektu.
Pro správu vašich projektů používejte aplikaci Projektově.CZ. Budete je mít přehledně na jednom místě.
Projektově.CZ s.r.o. je ostravská společnost, která dlouhodobě spolupracuje s univerzitou Vysoká škola báňská v Ostravě. Ve spolupráci s odborníky na projektové řízení, ať už z akademických řad nebo od partnerských firem, poskytuje nástroj pro přehledné řízení firmy, projektů a úkolů.
2021 © Projektově.CZ s.r.o. | Obchodní podmínky | Provizní program | Nápověda | API