NápovědaChci se naučit ...
Jaký je rozdíl mezi úkolem a projektem?

Jaký je rozdíl mezi úkolem a projektem?

Na tuto otázku je důležité odpovědět co nejdříve, protože ačkoliv se to nezdá, snadno se člověk zamotá v rozlišení co je projekt, pod-projekt, úkol a pod-úkol.

V Projektově máme stránku Projekty. Jen na této stránce vidíte seznam projektů a jen na této stránce vytváříte, přejmenováváte, archivujete a mažete projekty.

Kdykoliv si projekt z této stránky rozkliknete, pracujete s úkoly a pod-úkoly.

Projekt a pod-projekty

Zjednodušeně řečeno, projekt je složkou na úkoly. Můžete mít projekt "Úkoly z porad", nebo "Servisy" a do nich úkoly průběžně připisovat, uzavírat, nebo můžete mít projekt "Zakázky 2023" a v něm pod-projekty dle jednotlivých zakázek.

Projekt a pod-projekty

Každý projekt je sdílen zvlášť a nezávisle. Takže každý tým vidí jen projekty, na kterých pracuje. Pokud mám obrovský projekt, kdy každý tým má vidět jen svou část, vytvářím pod-projekty.

Každý projekt má své téma, svůj cíl. Pokud mám v projektu více než 100 úkolů, pravděpodobně je dobré jej rozdělit dle tématických celků na pod-projekty. Například projekt "Stavba" rozdělit na pod-projekty "Příjezdová cesta", "Hala 1", "Hala 2".

Úkol a pod-úkoly

Úkoly přidáváte jedině do projektu. Rozkliknutím projektu vidíte seznam úkolů. Ty můžete psát podobně jako v excelu. Postupně připisovat a uzavírat. Nebo mít jednoduchý projekt, seznam činností tak jak jdou za sebou včetně termínů a řešitelů.

Seznam úkolu a pod úkolu v projektu

Pokud řešíte větší projekt, je dobré si jej rozložit na menší části. Například přes myšlenkovou mapu úkolů v projektu. Pro každou etapu projektu zakládáte hlavní úkol, ten pak dělíte na menší části, pod-úkoly.

Myšlenková mapa úkolu a pod-úkolu v projektu

Dobrou praxí je, pokud je to možné, projekty příliš nedělit na pod-projekty. Každá zakázka nebo každý interní projekt je jedním projektem, má jeden řádek ve výpisu projektů. Dovnitř projektu pak zakládáme k jednotlivým fázím či etapám úkoly a ty dále dělíme na pod-úkoly.

Mít etapy projektu jako pod-projekty, pokud máte projekt s méně než 100 úkoly, bývá zbytečné. Úkoly a pod-úkoly zde stačí.

Zdeněk Solnický
Header Projektově
Vyzkoušejte Projektově na 14 dní zdarma
Není třeba instalace. Na e-mail Vám systém obratem zašle login a heslo.